Wyróżnione wydarzenia

  • Akcja "Świeć blaskiem z odblaskiem"

    Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem” właśnie ruszyła Od 2 do 6 grudnia można zerwać sobie odblask z miejskiej choinki, która stoi przed Urzędem Dzielnicy Żoliborz. To już czwarty rok akcji Straży Miejskiej i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

  • Żoliborz ładuje akumulatory z Agnieszką Rylik

    Wielki finał akcji „Naładuj akumulatory z Agnieszką Rylik” przyciągnął na PGE Narodowy tłum dzieci i gwiazd. Aby przeciwdziałać bardzo złej kondycji w jakiej znalazła się nasza planeta, a jednocześnie słabej formie fizycznej młodzieży firma REMONDIS Electrorecycling postanowiła zorganizować Lekcję Przyrody połączoną z Lekcją WF-u dla najmłodszego pokolenia. W akcji wzięli udział uczniowie z dwóch żoliborskich szkół podstawowych: nr 68 z ul. Or-Ota 5 i nr 92 z ul. Przasnyskiej 18A. Opieki merytorycznej nad żoliborską reprezentacją podjęła się wiceburmistrz dzielnicy Agata Marciniak-Różak. Przez zabawę uczymy dzieciaki, że warto być eko i warto być aktywnym. Duża część dzieci i młodzieży w Polsce unika lekcji WF-u, dlatego wymyślona przez nas formuła ma ich zachęcić do aktywności fizycznej. Dodatkowo zwracamy uwagę na problem segregacji odpadów i fakt, że baterii i akumulatorów nie możemy wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Problemem są w szczególności akumulatory samochodowe, zawierające ołów i kwas siarkowy. Dlatego tak ważne jest, aby zużyty akumulator trafił we właściwe miejsce i aby mógł zostać poddany recyklingowi. Dzisiaj w prawie każdej rodzinie jest co najmniej jeden samochód. Liczymy więc, że z tą wiedzą dzieci wrócą do domów, edukując dorosłych - mówiła Agnieszka Rylik.„Naładuj akumulatory z Agnieszką Rylik ”- to projekt edukacyjno - ekologiczny, którego celem jest szerzenie wiedzy z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami, w szczególności tymi najbardziej niebezpiecznymi dla środowiska, jakimi są akumulatory samochodowe.Agnieszka Rylik - mistrzyni świata w boksie zawodowym, a prywatnie mama 9 - letniej Marysi, została ambasadorką kampanii. Walczyła tym razem nie na ringu, ale w szczytnym celu, abyśmy byli eko i żyli eko! Pomagały jej w tym inne gwiazdy, które przybyły wczoraj na wielki finał akcji na PGE Narodowy i ładowały nasze wewnętrzne akumulatory! Znalazły się wśród nich: Monika Miller, Maja Frykowska, Anna Popek, Anna Powierza, Ida Nowakowska, Ilona Felicjańska - Montana i Paul Montana, Madzia Wójcik i Oleh Riaszeńczew, Bracia Tyburscy, Mateusz Maga, Paula Tumala, Marta Tomczak, Patrycja Wieja, Magda Pyznar, Monika Mariotti, Dorota Michałowska, Klaudia Wiśniowska, Jarosław Jakimowicz, Piotr Zelt, Zygmunt Chajzer i inni.W środę, 27 listopada na PGE Narodowy przybyło kilkaset dzieci z Góry Kalwarii, Grodziska Mazowieckiego, Włocławka i Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Miały one okazję odbyć wycieczkę po stadionie na trasie „Piłkarskie emocje” oraz wziąć udział w energetycznych konkurencjach sportowych. Dla wszystkich zaśpiewała Cleo, a zatańczyli młodzi tancerze Mandaryna Dance Studio, w choreografii przygotowanej przez ich trenerkę - Martę „Mandarynę” Wiśniewską.

  • Jak skutecznie obniżyć koszty utrzymania nieruchomości – panel dyskusyjny na Żoliborzu

    Jakie korzyści dla wspólnot mieszkaniowych płyną z zastosowania odnawialnych źródeł energii, jak skutecznie obniżyć koszty utrzymania nieruchomości, i jak pozyskać energię dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii oraz o możliwościach pozyskania finansowania na ten cel, rozmawiali w środę zarządcy nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych i przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych podczas spotkania w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz.

  • Komunikat Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy dot. działalności MAL-u w Czytelni pod Sowami

    W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi zawieszenia funkcjonowania od nowego roku działalności Miejsca Aktywności Lokalnej w Czytelni pod Sowami na ulicy Generała Zajączka, Zarząd Dzielnicy Żoliborz informuje, że działalność MAL-u oraz Czytelni będzie realizowana w 2020 roku nieprzerwanie na podobnych zasadach jak dotychczas. Zabezpieczone zostały także środki na funkcjonowanie żoliborskich bibliotek, w tym zakup nowości czytelniczych.

  • Dzień Pluszowego Misia !

    Każdy z nas ma albo miał swoją ulubioną maskotkę Misia. Miś-maskota powstał w końcu XIX wieku. Margarete Steiff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Tak powstała zabawka, teraz najlepszy przyjaciel każdego dziecka.

  • Pamiętamy o Ludwiku Bergerze

    Co roku w rocznicę śmierci „Goliata” środowisko „Baszty” organizuje uroczystość przypominającą wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Tak było i tym razem. Zebrani wysłuchali wystąpień: Eugeniusza Tyrajskiego, ze Środowiska Pułku AK „Baszta”, Marka Bergera, syna bohatera uroczystości oraz Agaty Marciniak-Różak, zastępcy burmistrza Dzielnicy Żoliborz. Ponadto obecni byli: Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, Jolanta Zjawińska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Żoliborz prof. Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą Ludwika Bergera. Garnizon Warszawski wystawił asystę wojskową. Uroczystość zakończył sygnał Śpij kolego…

  • Żoliborski Ronin w natarciu

    Po sukcesach z września i października zawodnicy Ronina także w listopadzie przywożą liczne medale. Ostatnio stały się trofeum judoków, którzy wystartowali w Międzynarodowym Turnieju Judo w Sosnowcu. W turnieju wzięło udział 515 zawodników, w tym judocy z Czech i Słowacji. Żoliborscy sportowcy spisali się wyśmienicie, wygrywając 86 proc. walk i zdobywając kilkadziesiąt medali, w tym dziesięć złotych i jedenaście srebrnych. UKS Ronin Team wystawił jedną z największych reprezentacji, bo aż 32 zawodników.

  • Komunikat w sprawie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

    KOMUNIKAT URZĘDU DZIELNICY ŻOLIBORZ M.ST. WARSZAWY Szanowni Państwow trosce o dochowanie ustawowego terminu przekazania Państwu zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności okresie od 22 listopada 2019 r. do 27 grudnia 2019 r. pracownicy Wydziału Nieruchomości nie prowadzą bezpośredniej oraz telefonicznej obsługi interesantów w sprawach dot. przekształceń.

  • MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY ŚPIEWU PIOSENEK DAWNEJ WARSZAWY

    Kiedy i gdzie? 5 sobót, począwszy od 23.11, w godzinach 14:00-16:00(brak możliwości zmiany dni i godzin) - Miejsce Aktywności Lokalnej w Bibliotece Pod Sowami, ul. Zajączka 8Co? Nauka piosenek dawnej Warszawy, z kręgu tzw. folkloru warszawskiego ("Jadziem, panie Zielonka", "Panna Andzia ma wychodne", "Ballada o jednej Wiśniewskiej"..). Kto poprowadzi warsztaty? Robert Lipka - wokalista, akordeonista, członek takich zespołów jak Czessband czy Kapela Lipy. Doświadczony trener grup międzypokoleniowych i senioralnych.Do kogo są skierowane warsztaty?Do mieszkańców Żoliborza w każdym wieku, którzy lubią/chcą śpiewać w grupie. Szczególnie mile widziane są osoby, którym bliska jest idea integracji międzypokoleniowej, współdziałania w sąsiedzkim gronie i dzielenia się pasją.Udział w warsztatach jest bezpłatnyNa pierwsze zajęcia nie obowiązują zapisy.

  • Wyniki Mistrzostw Dzielnicy Żoliborz – badminton w kat. dzieci i młodzieży 07.11.2019

    W dniu 07.11.2019 r. w sali gimnastycznej XVI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Popiełuszki 5 odbyły się dzielnicowe eliminacje do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w badmintonie w kategoriach dzieci i młodzieży. Zawody wyłoniły reprezentantów Dzielnicy Żoliborz na listopadowe i grudniowe finały WOM. Wśród dzieci wygrały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 267 oraz chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 392. W kategorii młodzieży bezkonkurencyjni byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 92, którzy triumfowali w rozgrywkach dziewcząt i chłopców.

  • Odmieniona al. Wojska Polskiego

    Al. Wojska Polskiego zmieniła się w ciągu kilku lat nie do poznania. Ulica zyskała nową nawierzchnię jezdni i chodników oraz nowe oświetlenie stylizowanymi latarniami typu „pastorał”. Z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili projekt do budżetu obywatelskiego, zmieniła się również przestrzeń pomiędzy jezdniami. Zaniedbany do tej pory pas zieleni zyskał nową, wygodną centralną aleję z nawierzchni mineralnej, wraz z ławkami i koszami na śmieci. Na przecięciu z poprzecznymi uliczkami powstały przejścia dla pieszych.

  • Przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

    Kończy się rok 2019, a ty nie dostałeś zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność? Boisz się, że przepadnie Ci 98 proc. bonifikata? W 2020 roku nadal zachowujesz prawo do pełnej 98 proc. bonifikaty, bez względu na datę otrzymania dokumentu. Jeśli zapłaciłeś opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 roku, to otrzymasz zwrot nadpłaty na wskazane konto.

  • Wyniki Mistrzostw Dzielnicy Żoliborz – piłka ręczna w kat. licealiada 04-06.11.2019

    W dniach 4-6 listopada rozegrano dzielnicowe eliminacje do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt oraz chłopców ze szkół ponadpodstawowych. Zawody odbyły się w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Felińskiego 15. Po trzech dniach sportowych emocji wyłoniono reprezentantów Dzielnicy Żoliborz do warszawskich finałów WOM. Mistrzyniami dzielnicy zostały dziewczęta z XVI Liceum Ogólnokształcącego, a mistrzami chłopcy z Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych.

  • Budowa zespołu przedszkolno-żłobkowego na ul. J. Ficowskiego

    W poniedziałek, 18 listopada w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz podpisana został umowa na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej nowego zespołu przedszkolno-żłobkowego przy ul. J. Ficowskiego na warszawskim Żoliborzu. Nowa placówka ma pomieścić 200 dzieci przedszkolnych i 150 żłobkowych oraz 70 osób personelu.Umowę w imieniu Urzędu Dzielnicy Żoliborz podpisali burmistrz Paweł Michalec oraz zastępca burmistrza Agata Marciniak-Różak. Firmę VITARO, wykonawcę dokumentacji projektowej reprezentował prezes zarządu Wojciech Jędrzejczyk.Przyszła inwestycja ma objąć budowę zespołu przedszkolno-żłobkowego na ulicy Ficowskiego wraz z otoczeniem, pełnym zapleczem gastronomicznym i odpowiednim zagospodarowaniem terenu. Oddział przedszkolny i żłobkowy mają posiadać dwa odrębne place zabaw oraz przyjazny ogród i bezpieczny dla osób niepełnosprawnych.Wykonawca ma opracować dwuwariantową koncepcję programowo-przestrzenną z uwzględnieniem wytycznych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Żoliborz Powązki. Umowa obejmuje także m.in. przygotowanie kompletnego wielobranżowy projektu budowlano-wykonawczego wraz z opiniami oraz dokumentację kosztorysową.Projekt nowego zespołu przedszkolno-żłobkowego przy ul. J. Ficowskiego ma być gotowy przed końcem sierpnia 2020 roku.

  • Historyczne zanieczyszczenia powierzchni ziemi - komunikat

    Realizując obowiązek wynikający z art. 101d ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1396 z późn. zm.), Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy dokonuje identyfikacji potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi.Przez historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi rozumie się zanieczyszczenie powierzchni ziemi, które zaistniało przed dniem 30 kwietnia 2007 r. lub wynika z działalności, która została zakończona przed dniem 30 kwietnia 2007 r., a także szkodę w środowisku w powierzchni ziemi w rozumieniu art. 6 pkt 11 lit. c ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1862), która została spowodowana przez emisję lub zdarzenie, od którego upłynęło więcej niż 30 lat.Rejestr historycznych zanieczyszczeń oraz rejestr bezpośrednich zagrożeń i szkód w środowisku, które wystąpiły na terenie kraju, jest prowadzony przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących działań remediacyjnych (naprawczych) powierzono Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska. Starosta (w przypadku ternu dzielnicy Żoliborz - burmistrz) dokonuje identyfikacji potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi oraz sporządza wykaz takich potencjalnych zanieczyszczeń.Każdy, kto stwierdził potencjalne historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, może ten fakt zgłosić właściwemu burmistrzowi dzielnicy.Zakwalifikowanie gruntu do terenów o zanieczyszczonej powierzchni ziemi będzie miało istotne skutki dla władających powierzchnią ziemi (z obowiązkiem przeprowadzenia remediacji włącznie).Rodzaje działalności mogących z dużym prawdopodobieństwem powodować historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, wraz ze wskazaniem przykładowych dla tych działalności zanieczyszczeń, określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz. U. z 2016 r., poz. 1395).Na podstawie uzyskanych danych, sporządzona zostanie przez Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy aktualizacja wykazu potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi, która następnie zostanie przekazana Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie.Zgodnie z art. 101e ust. 1 i 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska, władający powierzchnią ziemi, który stwierdził historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi na terenie będącym w jego władaniu, jest obowiązany niezwłocznie zgłosić ten fakt Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie.Zgłoszenie, winno zawierać:imię i nazwisko albo nazwę podmiotu zgłaszającego oraz adres jego zamieszkania lub siedziby;adres i numer działki ewidencyjnej;informacje na temat czasu wystąpienia zanieczyszczenia powierzchni ziemi, w tym, w miarę możliwości, dokumenty uprawdopodobniające, że zgłoszenie dotyczy historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi;dokumentację potwierdzającą wystąpienie zanieczyszczenia powierzchni ziemi, w tym nazwy substancji powodujących ryzyko oraz wyniki badań zanieczyszczenia gleby i ziemi tymi substancjami, wykonanych przez laboratorium, o którym mowa w art. 147a ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a ww. ustawy.Zgodnie z art. 101e ust. 3 i 4 ww. ustawy, każdy, kto stwierdził potencjalne historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, może ten fakt zgłosić właściwemu staroście (w przypadku terenu dzielnicy Żoliborz - burmistrzowi).Zgłoszenie winno zawierać:imię i nazwisko albo nazwę podmiotu zgłaszającego oraz adres jego zamieszkania lub siedziby;wskazanie miejsca, w miarę możliwości poprzez podanie adresu lub numeru działki ewidencyjnej;informacje na temat czasu wystąpienia zanieczyszczenia powierzchni ziemi, w tym, w miarę możliwości, dokumenty uprawdopodobniające, że zgłoszenie dotyczy historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi;opis stwierdzonej sytuacji wskazującej na występowanie potencjalnego historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi, dokumentację, która uprawdopodobni jej wystąpienie, w tym, w miarę możliwości, nazwy substancji powodujących ryzyko oraz wyniki badań zanieczyszczenia gleby i ziemi tymi substancjami, wykonanych przez laboratorium, o którym mowa w art. 147a ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a ww. ustawy.Stosowne zgłoszenia o potencjalnych zanieczyszczeniach powierzchni ziemi prosimy przekazywać na adres: Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Wydział Ochrony Środowiska, ul. Słowackiego 6/8, 01-627 Warszawa lub adres e-mail zoliborz.wos@um.warszawa.plDo ww. zgłoszeń, składanych w postaci elektronicznej dołącza się zeskanowane dokumenty lub dokumentację, o których mowa powyżej.Przygotowano specjalną kartę informacyjną pt. ,,Przyjmowanie zgłoszenia, o którym mowa w art. 101e, ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska, tj. o stwierdzeniu potencjalnego historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi’’, dostępną na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 Urzędu m.st. Warszawy pod adresem: https://warszawa19115.pl/-/przyjmowanie-zgloszenia-o-ktorym-mowa-w-art-101e-ust-3-ustawy-prawo-ochrony-srodowiska-tj-o-stwierdzeniu-potencjalnego-historycznego-zanieczyszczenia-?redirect=%2Fhome

  • Wyniki Mistrzostw Dzielnicy Żoliborz – unihokej w kat. dzieci i młodzieży 28-30.10.2019

    W dniach 28-30.10.2019 r. rozegrano dzielnicowe eliminacje do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w unihokeju w kategoriach dzieci i młodzieży. Podczas trzech dni zmagań odbyło się wiele meczów, które dostarczyły uczestnikom i kibicom mnóstwo sportowych emocji. Miejscem zmagań była hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 267 przy ul. Braci Załuskich 1. W tym roku wszystkie kategorie wiekowe rozgrywały zawody na profesjonalnie przygotowanych boiskach – z bandami do unihokeja. Najlepsze drużyny wywalczyły mistrzostwo Dzielnicy Żoliborz i prawo startu w warszawskich finałach WOM. W kategorii dzieci zwyciężyły reprezentacje dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 92 i chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 65, a w kategorii młodzieży dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 92 i chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 267.