Wyróżnione wydarzenia

  • Zima w mieście 2020

    10 lutego – 21 lutego 2020 r.Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów (stale zamieszkujących lub zameldowanych w Warszawie) spędzających ferie w Stolicy do udziału w akcji „Zima w Mieście 2020” na Żoliborzu. Proponujemy bogatą ofertę różnorodnych zajęć edukacyjnych, sportowych i kulturalnych, odbywających się w szkołach (Feryjnych Placówkach Edukacyjnych), obiektach sportowych, ośrodkach kultury, bibliotekach i innych placówkach nie tylko na terenie Dzielnicy. Lp.Feryjna Placówka Edukacyjnaadrestelefonmail 1Szkoła Podstawowa nr 65ul. Mścisławska 1833-58-36 w.101sp65@edu.um.warszawa.pl 2Szkoła Podstawowa z Oddz. Integrac. nr 68ul. Or-Ota 5829-48-14 w. 10sp68@oppman.edu.pl 3Szkoła Podstawowa nr 267ul. Braci Załuskich 1663-48-49 w. 11sp267@edu.um.warszawa.pl 4Szkoła Podstawowa nr 391ul. Filarecka 2 839-79-63 w. 7sp391@edu.um.warszawa.plZasady postępowania rekrutacyjnego do Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście” 2020 i harmonogram rekrutacjiZajęcia specjalistyczne organizowane w ramach akcji Zima w Mieście 2020Dodatkowe informacje dotyczące akcji „Zima w Mieście” 2020, pod adresem: http://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/warszawski-program-zima-w-miescie

  • Wymiana drzew w Parku Sady Żoliborskie

    Park Sady Żoliborskie liczy obecnie ok 900 sztuk drzew, z czego ok. 360 to drzewa owocowe (sadownicze) z rodzaju: jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia. Drzewostan w Parku Sady Żoliborskie został w 2019 roku poddany dwukrotnej kontroli przeprowadzonej przez specjalistów z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Żoliborz oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.Decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego o wycięciu drzew w Parku Sady Żoliborskie objętych zostało 41 drzew, w tym 35 sztuk drzew owocowych (jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia) oraz sześć drzew innych niż owocowe (lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon srebrzysty, jarząb pospolity). Drzewa te były obumarłe, silnie zamierające, w złym stanie fitosanitarnym, ze szczątkowymi lub uschłymi koronami, postępującą próchnicą oraz rozkładem drewna. Opóźnianie ich wymiany zwiększało zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia, dlatego tez Urząd Dzielnicy Żoliborz zarezerwował środki finansowe na realizację ww. prac w 2019 roku. Jesteśmy obecnie poza okresem poza okresem lęgowym ptaków, dlatego nie należało odkładać wykonania decyzji do rozpoczęcia kolejnego okresu wegetacyjnego.Chcielibyśmy też już w przyszłym roku dokonać 43 nasadzeń gatunków drzew zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców i osób odwiedzających Park Sady Żoliborskie. Obecnie jesteśmy także w trakcie zbierania opinii mieszkańców dotyczącej przyszłości Parku Sady Żoliborskie.Zachęcamy do wypełnienia ankiety znajdującej się na stronie http://www.zoliborz.org.pl/urzad-dzielnicy/aktualnosci-urzedu-dzielnicy/5285-jaka-przyszlosc-parku-sady-zoliborskie.html. Dla osób nie mających dostępu do internetu dostępna jest wersji tradycyjna - papierowa w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz oraz w Pawilonie Kulturalnym znajdującym się obok Parku.W ankiecie mieszkańcy mogą określić preferowany przez nich charakter nowych nasadzeń (drzewa owocowe sadownicze, owocowe niebrudzące, drzewa nieowocowe), a także zaproponować konkretne gatunki drzew, które chcieliby widzieć w Parku Sady Żoliborskie.Na podstawie zbieranych obecnie opinii wśród mieszkańców podjęta zostanie decyzja o wystąpieniu z wnioskiem do Marszałka Województwa Mazowieckiego w sprawie zmiany charakteru nasadzeń zastępczych i proponowanych gatunków drzew. Chcielibyśmy utrzymać unikalny owocowy charakter Parku Sady Żoliborskie. Jednak o przyszłości Parku powinni zadecydować sami mieszkańcy.Formularze zbieramy do 25 listopada 2019 roku. Podsumowanie zebranych opinii opublikowane zostanie na stronie urzędu do końca grudnia 2019 roku.Pełna treść decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego dostępna jest TUTAJ.

  • Mali piłkarze uczcili Dzień Niepodległości na Żoliborzu

    XI Żoliborski Turniej Niepodległości w piłce nożnej na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych naszej dzielnicy. W tym roku, w świąteczny poniedziałek (11 listopada) rywalizowało 16 drużyn, czyli prawie 100 małych piłkarzy z rocznika 2011. Turniej, rozgrywany w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 267, rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Paweł Michalec.

  • Likwidacja "kopciuchów" – dotacje dla mieszkańców Warszawy

    Od 23 października ruszyły nowe dotacje na ochronę środowiska, w tym na: likwidację kopciuchów, odnawialne źródła energii, podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej, usuwanie i unieszkodliwianie azbestu oraz na budowę urządzeń zatrzymujących wodę opadową i roztopową. Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. „kopciucha” na:instalację pompy ciepła,instalację ogrzewania elektrycznego.przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej,piece gazowe,Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha mogą również otrzymać środki na:odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania,wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.Weź dotację, zlikwiduj kopciucha!Usunięcie z Warszawy pieców na paliwo stałe i olej opałowy to ważny element walki ze smogiem. Główne założenie nowego programu dotacyjnego to likwidacja wszystkich tzw. „kopciuchów” w jak najkrótszym czasie. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 mln. zł oraz stworzyło korzystne i przyjazne zasady udzielania dotacji. Od 12 do 200 tyś zł - tyle obecnie wynosi dofinansowanie na wymianę starego pieca. Warto zrobić to teraz, gdy można zaoszczędzić nawet 100% kosztów tej inwestycji. Tym bardziej, że zgodnie z prawem do końca 2022 r. i tak trzeba wymienić „kopciucha”. Najbardziej atrakcyjna dotacja przewidziana jest na 2019 i 2020 r. Liczy się data wpływu wniosku do Urzędu m.st. Warszawy – osoby ubiegające się o dotację w grudniu 2020 r. będą mogły liczyć nawet na 100% zwrotu środków za przedsięwzięcie. Później, w 2021 r. kwota będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczneWnioski na likwidację „kopciucha” przyjmowane będą przez cały rok - od 23 października 2019 r. do 31 grudnia 2022 r. Można je składać w dowolnym urzędzie dzielnicy m.st. Warszawy lub Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, pl. Bankowy 2, piętro VII.Formularze i załączniki do pobrania na dotacje na modernizację kotłowni znajdują się na stronie: https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/PK/kot%C5%82ownie.htm

  • Nowa, bezpieczna ulica Felińskiego

    Pod koniec października oddano do użytku wyremontowaną ulicę Felińskiego. Zakres prac objął wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni, progów zwalniających, wymienione zostały krawężniki oraz uporządkowano parkowanie. Ulica zyskała także dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

  • Już wkrótce recyklomat na Żoliborzu

    Czy wiecie, że już wkrótce Żoliborz będzie miał własny recyklomat? Pojawi się on przy Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul Potockiej 1. W Warszawie stanie łącznie 10 nowych recyklomatów. Nowe maszyny pojawią się w mieście za 2-3 miesiące. Mają też działać szybciej i być mniej awaryjne.

  • Wyniki Mistrzostw Dzielnicy Żoliborz – piłka ręczna w kat. młodzieży 21.10.2019

    W dniu 21 października rozegrano żoliborskie eliminacje do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej młodzieży. Zawody odbyły się w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Felińskiego 15. Do zawodów przystąpiły po 3 drużyny dziewcząt oraz chłopców. Mistrzyniami dzielnicy zostały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 65, a mistrzami chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 92.

  • Żoliborski "Światłotrysk" ma już 10 lat!

    Niektórzy nazywają go bąbelkami, inni oranżadą…, 29 października minęło 10 lat kiedy na Kępie Potockiej, został odpalony neon „Światłotrysk”. Instalację zaprojektował żoliborski artysta Maurycy Gomulicki w ramach działań Fundacji Bęc Zmiana pod nazwą „Synchronizacja 2009".

  • Wyniki Mistrzostw Dzielnicy Żoliborz – szachy w kat. dzieci oraz młodzieży 18.10.2019

    W piątek 18 października w budynku Urzędu Dzielnicy Żoliborz rozegrano dzielnicowe eliminacje do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w szachach. Zmiany w tegorocznym regulaminie WOM wprowadziły po raz pierwszy rozgrywki szachowe również na poziomie młodzieży – rocznik 2005-2006, a zatem zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych. W olimpiadzie dzieci wystartowało 6 zespołów, a tytuł mistrzów dzielnicy wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 92. W olimpiadzie młodzieży rywalizowały tylko 2 zespoły, a pewne zwycięstwo zanotowała reprezentacja Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek. Obie zwycięskie drużyny wystartują w listopadowych finałach WOM.