Wyróżnione wydarzenia

• Dyżur pracowników I Urzędu Skarbowego w Warszawie

U W A G A !Uprzejmie informujemy, że wzorem lat ubiegłych w celu ułatwienia mieszkańcom Dzielnicy wywiązania się z obowiązku złożenia zeznań podatkowych w dniu 27 marca 2019 roku (środa) w godzinach 1000 - 1500 w pokoju nr 4 tutejszego Urzędu pełniony będzie dyżur pracowników I Urzędu Skarbowego Pracownicy Urzędu Skarbowego w pierwszej kolejności będą zachęcali do korzystania z nowej usługi e-PIT w serwisie podatki gov.pl, gdzie są przygotowane roczne rozliczenia PIT-37 i PIT-38.

• Wyniki Mistrzostw Dzielnicy Żoliborz – piłka siatkowa w kat. licealiada 05-07.03.2019

W dniach 05-07.03.2019 r. w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Felińskiego 15, rozegrano eliminacje dzielnicowe do WOM w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców ze szkół ponadpodstawowych. W zawodach wzięło udział 6 drużyn dziewcząt oraz 7 drużyn chłopców. Były to ostatnie, w tym roku szkolnym, rozgrywki licealiady na Żoliborzu. Punkty zdobyte przez szkoły decydowały o miejscach w końcowej klasyfikacji dzielnicowej. Po emocjonujących meczach zwycięstwo w eliminacjach żoliborskich i prawo gry w finałach WOM w piłce siatkowej wywalczyły dziewczęta z XVI Liceum Ogólnokształcącego oraz chłopcy z Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych.

• Liczenie warszawskich Wróbli i Mazurków - działanie "citizen science"

Szanowni Państwo,Dnia 20 marca obchodzimy międzynarodowy Dzień Wróbla. W związku z tą zbliżającą się datą po raz drugi Fundacja Psubraty razem z OTOP zapraszają na akcję liczenia warszawskich wróbli i mazurków "Wróbliczenie", która odbędzie się w najbliższy weekend, w dniach : 16 - 17 marca 2019. Jest to akcja typu "Citizen science" gdzie każdy z mieszkańców Warszawy może uczestniczyć w zbieraniu danych o charakterze naukowym.Informacje o przygotowanej przez nas akcji są na: https://wroble.org/ Jest to świetna okazja do integracji i odkrycia swojej okolicy na nowo. Jeśli będą Państwo zainteresowani, prześlę szczegółowe informacje jak się zapisać.Wszystko opisane jest też na stronie: https://wroble.org/wez-udzial/Dlaczego liczymy wróble i mazurkiObecność tych przyjaznych i rozćwierkanych ptaków w mieście często mówi nam o stanie zieleni miejskiej, czy między blokami znajdują się krzewy, czy trawniki nie są za często i zbyt nisko koszone. Liczba wróbli w ostatnich spadała od 2000 roku. Do roku 2011 ubyła jedna czwarta wróbli i 40 proc. mazurków, ale już w 2011 r. nastąpił wyraźny wzrost. Jednym z kluczowych czynników jest ostrość zim, a wiodące znaczenie ma występowanie dwóch ostrych lub łagodnych zim z rzędu. Szacunki te są jednak oparte na wynikach monitoringu prowadzonego na obszarach wiejskich. Nasze "Wróbliczenie" na terenie miasta Warszawa byłoby świetnym uzupełnieniem danych z terenów niezurbanizowanych.Jak włączyć się w liczenie?Każdy z Państwa czytelników może włączyć się w akcję. Dlatego bardzo prosimy o nagłośnienie tego tematu. Poniżej w punktach wskazuję w jaki sposób można się włączyć w liczenie mazurków i wróbli.

• Rozbudowa SP Nr 65 im. Władysława Orkana

Pracowity dzień żoliborskich samorządowców. Rano podpisywali umowę na budowę szkoły przy ul. Anny German a w godzinach południowych dokument o ogłoszeniu przetargu na rozbudowę SP 65 im. Władysława Orkana przy ul. Mścisławskiej. Ten drugi dokument podpisali: burmistrz Żoliborza, Paweł Michalec i zastępczyni burmistrza, Agata Marciniak-Różak, w obecności przewodniczącego Rady Dzielnicy, Piotra Wertensteina-Żuławskiego i przewodniczącej Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa Rady Dzielnicy Żoliborz, Joanny Tucholskiej.

• Umowa na budowę szkoły przy ul. Anny German podpisana

W poniedziałek (11 marca 2019 r.) podpisana została umowa na realizację I etapu budowy zespołu szkolno – przedszkolnego przy ul. Anny German. Pod dokumentem podpisy w imieniu inwestorów złożyli: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza a w imieniu wykonawcy Michał Zydroń i Marek Zychla, prezesi firm MTM Budownictwo Sp. z o.o. z Tarnowa oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług technicznych „ŚLĄSK” Sp. z o.o. z Sosnowca. Termin realizacji - 26.02.2021 r. Koszt inwestycji brutto 49 466 000,00 zł.

• "Zielono mi" - lekcja biblioteczna dla najmłodszych połączona z czytaniem wierszy i opowiadań na temat nadchodzącej wiosny.

„Zielono mi” - lekcja biblioteczna dla najmłodszych połączona z czytaniem wierszy i opowiadań na temat nadchodzącej wiosny. Dla dzieci z Przedszkola nr 87.Podczas spotkania zapoznajemy najmłodszych z funkcjonowaniem biblioteki. Jak można się do niej zapisać, ile książek można wypożyczyć do domu itd. Czytamy książeczki a na koniec wspólnie się bawimy. Każde spotkanie jest otwarte i zapraszamy również maluchy z opiekunami.Wstęp wolny godz. 11.00Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV, ul. Broniewskiego 9a

• Afrykańskie maski

Warsztaty plastyczne inspirowane afrykańskimi baśniami i podaniami. Na warsztatach dzieci wykonają maski i ozdoby afrykańskie. Warsztaty rodzinne realizowane w ramach projektu „Rodzinne warsztaty artystyczne w Bibliotece” w programie „Lokalni Herosi Przedsiębiorczości. 100 imprez na 100-lecie odzyskania Niepodległości".Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX , ul. Śmiała 24Wstęp wolny7.03.2019 – czwartek, 13:00 - 18:00

• Cichociemni