Wyróżnione wydarzenia

 • XXIII Żoliborski Bieg Mikołajkowy

  Żoliborski Bieg Mikołajkowy ma już ponaddwudziestoletnią tradycję. Po raz kolejny odbył się w grudniową niedzielę (09.12.) na terenie KS Spójnia oraz Pasa Nadwiślańskiego. Deszcz nie oszczędzał biegaczy i kibiców, którzy pojawili się na starcie w licznej grupie.

 • Jadłodzielnia na Żoliborzu.

  W piątek 7 grudnia oddana została do użytku pierwsza na Żoliborzu, 13 w Warszawie, a 31 w Polsce, jadłodzielnia. Obiekt zlokalizowano na tyłach Urzędu Dzielnicy Żoliborz przy wejściu do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia. Jadłodzielnia - to pojęcie na tyle młode w języku polskim, że rodzi pytanie: co to jest? Odpowiedzi nie znajdziemy jeszcze w słownikach języka polskiego. Natomiast w wiedzącej wszystko Wikipedii możemy przeczytać jednozdaniową definicję: jadłodzielnia – punkt służący do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy użytkownikami w ramach foodsharingu. I dalej: przestrzeń, w której każdy może podzielić się jedzeniem z każdym. A jeszcze dalej: dzieląc się lub częstując produktami zapobiegasz marnowaniu jedzenia. I tu dochodzimy do sedna sprawy.

 • Jadłodzielnia Żoliborz

  Otwarcia Jadłodzielni - 7 grudnia 2018 (piątek), godz. 14.00 Urząd Dzielnicy żoliborz,ul. Slowackiego 6/8sala 328 im. Aliny Janowskiej, III pietro Jadłodzielnia to przestrzeń, w której każdy może podzielić się jedzeniem z każdym. Dzieląc się lub częstując produktami zapobiegasz marnowaniu jedzenia. Nowa Jadłodzielnia znajduje się na tyłach Urzędu Dzielnicy Żoliborz przy ulicy Kątowej. Wolnostojący pawilon dostępny jest dla każdego przez całą dobę.

 • Marian Rejewski – niezrównany kryptolog

  Inicjatywę upamiętnienia Mariana Rejewskiego zgłosiły trzy osoby: Janina Sylwestrzak – córka kryptologa oraz Jan Ciechanowski i Marek Grajek. Bieg nadał sprawie burmistrz Krzysztof Bugla. I tak 4 grudnia odsłoniliśmy tablicę z następująca inskrypcją:Marian Rejewski (1905 – 1980)genialny polski matematyk i kryptolog.Mieszkał w tym domu w roku 1932,gdy złamał szyfr niemieckiej maszyny Enigma, tworząc podstawy nowoczesnej kryptologii matematycznej. Jego koncepcje, rozwinięte przez współpracowników z Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiegooraz kryptologów alianckich, przyczyniły się do ocalenia milionów istnień ludzkich w czasie II wojny światowej. Jeśli którykolwiek z Polaków miał realny wpływ na przebieg II wojny światowej, to był nim na pewno Marian Rejewski. Geniusz tego człowieka wsparty pracą zespołu najpierw polskich, a potem angielskich kryptologów przyniósł trudne do przecenienia owoce. Minęło jednak wiele lat, nim świat poznał prawdę o naszym rodaku.My, żoliborzanie, jesteśmy dumni, że Marian Rejewski mieszkał i pracował pośród nas. Są cztery żoliborskie adresy związane z osobą wybitnego kryptologa: pierwszy to ten Mickiewicza 20, przy którym odbyła się uroczystość upamiętnienia. Tu wynajmował pokój na przełomie lat 32/33. Drugi adres przy ulicy Sułkowskiego miał charakter przejściowy (numeru nie znamy). Trzeci to Mickiewicza 8, gdzie kupił mieszkanie, w którym mieszkał w latach 1935/1939. Stąd w roku 1939 wyruszył na wojnę. Czwarty adres pojawił się w kilka lat po wojnie – Gdańska 2. Tu mieszkał wraz z rodziną córki do końca życia.Sylwetkę kryptologa przedstawił Marek Grajek. Uczeń szkoły z Białołęki im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy (STO ZSS nr 2) podzielił się refleksją, jak zbiorowy patron szkoły fascynuje uczniów i jaki mato wpływ na ich postawę. Szkoła wystawiła dwa poczty sztandarowe. Tablicę odsłonili inicjatorzy upamiętnienie w towarzystwie uczennicy SP nr 65 im. Władysława Orkana. Uczniowie tej szkoły, obecni na uroczystości, interesują się matematyką. I zapewne będą opiekować się tablicą. Zaproszeni byli również uczniowie SP nr 392 im. Jana Bytnara „Rudego”.Córka kryptologa, Janina Sylwestrzak, ze wzruszeniem podziękowała za upamiętnienie i za obecność na uroczystości. Burmistrz Krzysztof Bugla złożył pod tablicą wiązankę w imieniu żoliborskiego samorządu. {phocagallery view=category|categoryid=742|limitstart=0|limitcount=0|detail=8|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|float=left|displayimgrating=0|imageordering=1}