Ochrona środowiska na Żoliborzu

Komunikaty i ogłoszenia

 • KWI
  27

  Uwaga! Przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich i kotów wolno żyjących na terenie Warszawy.

  Na terenie województwa mazowieckiego, w tym również na obszarze Warszawy, wystąpiły kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dziko żyjących. Pamiętajmy o szczepieniach ochronnych dla zwierząt. Nie puszczajmy psów luzem na spacerach, a kotów nie wypuszczajmy z domów. Wścieklizna to ostra choroba zakaźna, która może doprowadzić do śmierci. • Pilnuj swoich zwierząt • Zaszczep swojego pupila - szczepienie psów jest ustawowym obowiązkiem • Nie zbliżaj się do dzikich zwierząt • Jeśli dzikie zwierzę zachowuje się nietypowo - powiadom służby interwencyjne, • Jeśli zostaniesz pogryziony - zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj się z sanepidem Dowiedz się więcej na: www.gov.pl/web/gis/wscieklizna

 • MAR
  30

  Pszczele pasieki wracają na Żoliborz

  Do żoliborskich parków, po rocznej przerwie wracają pszczele pasieki. Po cztery ule zostaną ustawione w parku Kępa Potocka i Kaskada. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisał z Miodową Manufakturą umowę na dostarczenie, opiekę i utrzymanie dwóch pasiek (łącznie 8 uli) oraz na organizację wydarzenia „Żoliborskie Miodobranie”. W ramach podpisanej umowy Dzielnica Żoliborz otrzyma również 240 kg miodu.

 • MAR
  29

  Szczepienie doustne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

  Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737) Ogłaszam, że w dniach od 1 do 13 kwietnia 2022 r. planowane jest przeprowadzenie * Akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa. Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów. Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny. Każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii. Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. *Termin akcji może ulec przesunięciu w przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych lub z przyczyn niezależnych.