Ekologia na Żoliborzu

Komunikaty i ogłoszenia

 • LIP
  01

  Czym się ogrzewasz? Zgłoś swoje źródło ciepła do CEEB!(otwiera się w nowej karcie)

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obejmie całą Polskę i pomoże w zlokalizowaniu, a w następnym kroku w wymianie przestarzałych pieców i kotłów, czyli tak zwanych „kopciuchów”. Za stworzenie, wdrożenie i prowadzenie ewidencji odpowiedzialny jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB). Kto i w jakim terminie musi złożyć deklarację? Deklarację musi złożyć właściciel lub zarządca budynku lub lokalu, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW. Właściciel lub zarządca ma na to 12 miesięcy od 1 lipca 2021 r. Jednak w przypadku nowo powstałego obiektu czas jest znacznie krótszy – w takim przypadku deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ogrzewania. W jaki sposób można złożyć deklarację? Deklarację można złożyć na 2 sposoby: 1) w formie elektronicznej za pomocąnbspsystemu teleinformatycznego CEEB, przy użyciu Profilu Zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, który pozwala złożyć deklarację bez wychodzenia z domu, 2) w formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiścienbspwe właściwym urzędzie dzielnicynbsp(zgodnie z lokalizacją budynku); wzór deklaracji do wypełnienia można pobrać zenbspstrony CEEB. Jakie dane należy podać w deklaracji? W deklaracji wymagane są wyłącznie podstawowe dane: 1)nbspnbsp imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby; 2)nbspnbsp adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw; 3)nbspnbsp informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach; 4)nbspnbsp numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie); 5)nbspnbsp adres e-mail (opcjonalnie). Więcej informacji Wszelkie informacje na temat CEEB są publikowane na stronie GINB:nbsphttps://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq. Pytania na temat CEEB należy kierować do przedstawicieli GINB na adres:nbspinfo-ceeb@gunb.gov.pl

 • MAJ
  17

  Dbamy o bezpieczeństwo żoliborskich pszczółek

  Pszczółki z ośmiu żoliborskich uli zostały przeniesione do pasieczyska w okolicach Warszawy. Obszar obejmujący żoliborskie parki Kaskada i Kępa Potocka znalazł się w strefie zagrożenia zgnilcem amerykańskim - jedną z najgroźniejszych chorób bakteryjnych pszczół. Do czasu ustąpienia zagrożenia, pszczoły będą przebywały w bezpiecznym i miododajnym miejscu – w lasach nad rzeką Liwiec.

 • MAJ
  17

  Nowe zasady i stawki opłat za śmieci od 1 kwietnia 2021

  Od 1 kwietnia br. opłaty za odpady dla mieszkańców Warszawy będą naliczane według ilości zużytej wody. Ta metoda daje warszawiakom możliwość wpływu na wysokość swojej miesięcznej stawki za śmieci.